Naučno vijeće Instituta

Voditelj Instituta i predsjedavajući Naučnog vijeća Instituta

Boško Branković je vanredni profesor na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Angažovan je na predmetima iz oblasti nacionalne istorije novog vijeka. Objavio je pet monografija samostalno i šest u koautorstvu. Autor je većeg broja radova u časopisima i zbornicima radova. Učestvovao je na brojnim naučnim skupovima u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Rusiji. Sarađivao je u dva naučno-istraživačka i dva obrazovna projekta. Član je Odbora za obezbjeđenje i unapređenje kvaliteta Filozofskog fakulteta. Član je Matice srpske (član saradnik) i Društva članova Matice srpske u Republici Srpskoj. Potpredsjednik je Udruženja istoričara Republike Srpske „Milorad Ekmečić“.

Članovi i članice Naučnog vijeća Instituta

Srđan Dušanić je redovni profesor na Katedri za psihologiju i dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, angažovan na predmetima iz oblasti socijalne psihologije. Pored objavljenih dvanaest knjiga i drugih naučnih referenci, ima bogato iskustvo sa interaktivnom nastavom kroz rad na fakultetu ali i realizaciju preko 2000 cjelodnevnih obuka za brojne druge institucije. Posebno se bavio temama iz oblasti razvoja ljudskih potencijala poput komunikacije, timskog rada, liderstva, rješavanja konflikata. Pripremio nekoliko priručnika sa radionicama o pomenutim temama. Profesionalna i životna iskustva sticao u 55 zemalja.

Svetlana Borojević je vanredni profesor na Katedri za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Angažovana je na predmetima iz oblasti Opšte psihologije. Objavila je jednu monografiju i više naučnih radova u časopisima i zbornicima. Učestvovala je na brojnim domaćim i međunarodnim naučnim skupovima. Sarađivala je na više naučno-istraživačkih projekata koji su se bavili temama iz oblasti kognitivne psihologije i kognitivnih neuronauka. Koordinator je Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju LEP-BL, a od oktobra 2023. godine obavlja funkciju Prodekana za naučno-istraživački rad i međunarodnu saradnju.

Željka Šajin je vanredni profesor na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Predmet njenog istraživanja su: rimsko rudarstvo, rimska ekonomska istorija, rimsko rudničko pravo, antička epigrafika, antička književnost, arheologija rimskog rudarstva i antičko kulturno naslijeđe. Autor je monografije o rimskom rudarstvu Hispanije i Ilirika kao i brojnih radova iz antičke istorije koje je objavila u Zborniku Društva za antičke studije Srbije, časopisima Starinar (Arheološki Institut u Beogradu), Lucida Intervalla (Odeljenje za klasične nauke Filozofskog fakulteta u Beogradu), Istraživanja – Journal of Historical Researches (Filozofski fakultet u Novom Sadu) i Filolog (Filološki fakultet u Banjoj Luci). Član je Društva za antičke studije Srbije.

Tatjana Mihajlović je redovna profesorica na Katedri za pedagogiju i metodike Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Angažovana je na predmetima iz oblasti opšte pedagogije. Objavila je tri monografije i veći broj radova u naučnim časopisima i zbornicima. Učestvovala je na brojnim domaćim i međunarodnim naučnim skupovima. Sarađivala je na više naučno-istraživačkih projekata koji su se bavili unapređenjem osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini, obrazovanjem za demokratiju, stručnom usavršavanju univerzitetskih nastavnika i saradnika, inkluzivnim obrazovanjem, podrškom djeci i porodicama u Republici Srpskoj, intervizijskom i socijalno-psihološkom podrškom profesionalaca u obrazovnom sektoru. Član je Društva pedagoga Republike Srpske.

Strahinja Dimitrijević ja vanredni profesor na Katedri za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Angažovan je na predmetima iz oblasti kognitivne i eksperimentalne psihologije, te opšte psihologije na nematičnim odsjecima. Objavio je monografiju koja obrađuje ljudsko mišljenje, te priredio dvije monografije o razvoju i izgradnji zajednice. Koautor je većeg broja naučnih kljiga kao i radova u naučnim časopisima i zbornicima. Učestvovao je u nekoliko naučno-istraživačkih projekata koji su se bavili temama iz kognitivne psihologije. Član je Laboratorije za ekperimentalnu psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci i Društva psihologa Republike Srpske.

Miroslav Galić, rođen u Banjoj Luci. Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci 2010. godine stekao je zvanje profesora filozofije, a 2017. godine zvanje magistra filozofije. U zvanje asistenta na predmetu Uvod u filozofiju izabran je 2018. godine. Pored toga, asistira na predmetima Filozofija nauke, Filozofija tehnike, Filozofija prirode, Postmoderno mišljenje i Osnovi bioetike na Studijskom programu Filozofija Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci.

Sekretar Instituta

Radovan Subić rođen je u Banjaluci. Osnovne studije istorije završio je aprila 2010. godine na Odsjeku za istoriju Filozofskog fakulteta u Banjaluci. Postdiplomske (master) studije istorije završio je na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu oktobra 2011. godine. Od marta 2015. godine zaposlen je kao asistent na Filozofskom fakultetu u Banjaluci na Katedri za istoriju. Novembra 2018. godine izabran je u zvanje višeg asistenta. Jula 2023. godine izabran je za docenta, i na Filozofskom fakultetu u Banjaluci predaje Srpsku i južnoslovensku istoriju (1804–1918) I. Izvršni je urednik fakultetskog časopisa Sineza. Učestvovao je na više od deset skupova, konferencija i okruglih stolova. Objavio je šest radova u zbornicima sa skupova kao i devetnaest naučnih i stručnih radova u časopisima i zbornicima. Autor je knjiga Stilman i balkanski ustanci (1866–1878), Beograd 2016. i Posljednji vijek osmanske vladavine Bosnom i Hercegovinom 1788–1875, Banjaluka 2024. Priredio je zbirku izvora Britanski putnici o Bosni i Hercegovini u posljednjim decenijama XIX vijeka, Banja Luka 2019. i fototipsko izdanje knjige Vladimira Krasića, Ustanak u Bosni od 1875. do 1878. god.: građa za noviju srpsku istoriju rata za oslobođenje, Banja Luka 2021. za koju je napisao pogovor. Od 2015. član je Udruženja istoričara Republike Srpske „Milorad Ekmečić“.