Održan okrugli sto „Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)“

Institut za humanističke i društvene nauke Filozofskog Univerziteta u Banjoj Luci uspješno je organizovao još jedan okrugli sto. Dana 14. maja 2025., u Plavoj sali, održan je okrugli sto pod nazivom „Suverenitet nekad i sad (politički, kulturni i naučni)“. Okupio je eminentne stručnjake iz različitih oblasti društveno-humanističkih nauka, sa ciljem da ponudi naučne odgovore na uvijek aktuelnu temu suvereniteta i podstakne široku akademsku i društvenu raspravu.

Prilikom otvaranja skupa, saradnik Instituta sa Katedre za istoriju i jedan od organizatora, doc. dr Radovan Subić istakao je kontinuitet ovakvih događaja na Fakultetu: „Filozofski fakultet u Banjoj Luci već treću godinu zaredom organizuje okrugle stolove sa ciljem promišljanja ključnih pitanja društvenih i humanističkih nauka. Jasno je da je danas pitanje suvereniteta u fokusu pažnje, možda više nego ikad do sada.“

Okrugli sto je bio posvećen i drugim ključnim pitanjima: u kakvom su odnosu politička, kulturna i naučna suverenost, mogu li nauka i kultura biti autentične bez političke slobode, te kakvu ulogu u očuvanju identiteta ima Srpska pravoslavna crkva. Posebna pažnja posvećena je i savremenim primjerima ugrožavanja suvereniteta, uključujući pitanje Kosova i Metohije i pritiske na Republiku Srpsku, uz analizu primjenjivosti klasičnih definicija suvereniteta, poput onih Žana Bodena i Karla Šmita, u današnjem kontekstu. Učesnici su analizirali položaj manjih naroda i njihove mogućnosti da očuvaju suverenost u savremenom svijetu. Prof. dr Miloš Ković je, govoreći o potrebi „resuverenizacije srpske istoriografije“, naglasio važnost „povratka na autentično, sopstveno stanovište“ i oslobađanja od „tuđinskih naočara“ u sagledavanju prošlosti i sadašnjosti. S druge strane, prof. dr Zoran Čvorović ukazao je na suverenitet kao „faktičku kategoriju“, ističući njegov značaj u „procesima resuverenizacije Republike Srpske, odnosno vraćanja izvornom Dejtonu“. Svojim izlaganjima i učešćem u diskusiji, doprinos ovoj sveobuhvatnoj raspravi dali su i prof. dr Darko Đogo, koji je promišljao o slobodi i suverenosti kao bogoslovskoj kategoriji, Dejan Došlić MA, sa osvrtom na katehonsku ideju i samodržavlje u srpskom srednjem vijeku, Petar Ćurčić MA, koji je analizirao malodržavne koncepcije i njihove mogućnosti, Marko Romić MA, baveći se složenim odnosom suvereniteta i Dejtonskog sporazuma, te doc. dr Nina Sajić, koja je izložila teorijske i praktične aspekte paradiplomatije u savremenom policentričnom svijetu.

Okrugli sto je još jednom potvrdio ulogu Filozofskog fakulteta kao mjesta kritičkog promišljanja i plodotvornog dijaloga o ključnim društvenim i nacionalnim pitanjima. Zahvaljujemo svim učesnicima i publici na doprinosu uspješnoj realizaciji ovog važnog događaja.