ODRŽAN OKRUGLI STO „ZAŠTITA SRPSKOG KULTURNOISTORIJSKOG NASLJEĐA U BOSNI I HERCEGOVINI“

Povodom godišnjice potpisivanja Uneskove Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine, Institut za humanističke i društvene nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, pod pokroviteljstvom člana iz Republike Srpske u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika, organizovao je 12. novembra okrugli sto na temu „Zaštita srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa u Bosni i Hercegovini“.

Okrugli sto okupio je stručnjake iz oblasti kulturnoistorijskog nasljeđa, istorije, filologije i arhivistike koji su prepoznali važnost diskusije o zaštiti srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa u Bosni i Hercegovini.

Brojne teme, kao što su srednjovjekovni stećci, srpsko pisano nasljeđe, kuća Krsmanovića u Brčkom, ferman o osnivanju srpske osnovne škole u selu Gerzovo, Aneks 8 Dejtonskog mirovnog sporazuma i upravljanje potencijalom srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa, našle su se na dnevnom redu okruglog stola.

Učesnici su izrazili duboku zabrinutost zbog snažnog prisustva istorijskog revizionizma i kontinuirane ugroženosti srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa u Bosni i Hercegovini, te pozvali na dosljednu primjenu Aneksa 8 Dejtonskog mirovnog sporazuma i čvršću saradnju između nauke i nadležnih republičkih institucija na polju zaštite nasljeđa.

Upućen je apel nadležnim institucijama Republike Srpske o neophodnosti donošenja strategije za zaštitu srpskog kulturnoistorijskog nasljeđa u Bosni i Hercegovini kao i preduzimanje svih mjera koje omogućava Aneks 8 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Pored učesnika, okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Kabineta predsjednika Republike Srpske, Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, Pravobranilaštva Republike Srpske, Republičkog sekretarijata za vjere, Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, Generalnog konzulata Srbije u Banjaluci i mnogi drugi.